Minecraft – świat kwadratowych możliwości
Minęło już parę ładnych lat, od kiedy w internecie pojawiła się pierwsza grywalna wersja gry Minecraft, a było to w 2009 roku. Natomiast w 2011 roku – gracze dostali możliwość zagrania w pierwszą stabilną wersję gry, która została wtedy oficjalnie wypuszczona na całym świecie na komputery PC.
W chwili, w której szwedzki programista i główny twórca gry Minecraft, Markus Presson zaprogramował i wydał pierwszą grywalną część gry Minecraft – zapewne sam on, ani chyba nikt inny nie przypuszczał, iż gra odciśnie tak ogromne piętno w świecie gier komputerowych i mimo dosyć powiedzmy „mniej dzisiejszego” wyglądu samej gry, podbije ona w tak dużym stopniu serca graczy na całym świecie, w tym oczywiście również w Polsce.
|
Wkrótce potem internet zaczęły zalewać strony internetowe poświęcone Minecraftowi. Zaczęły powstawać tutoriale, opisy, społeczność graczy rozrastała się, a coraz więcej zaangażowanych twórców zaczęło programować swoje minecraftowe mody. Pojawiły się również strony internetowe prezentujące przeróżne skiny Minecraft. W których to można znaleźć przeróżne skórki, czyli małe pliki graficzne, zmieniające wygląd postaci naszego bohatera, jak również każdego pojawiającego się tam moba, npc, potwora, czy dowolnej ruszających się postaci, czyli po prostu skiny do Minecraft właśnie. Oprócz tego oczywiście znajdziemy dodatkowe zestawy tekstur, czy też bardzo ciekawe, stworzone przez graczy mapy i zmodyfikowane światy, zbudowane miasta, skomplikowane struktury, czy machinerie (w Minecrafcie jest możliwość tworzenia prostych elektronicznych bramek logicznych, dzięki czemu kilka osób stworzyło tam wynalazki, typu 16-bitowy komputer i wiele innych).
Aczkolwiek tym, którzy nie znają gry Minecraft, nie grali w nią nigdy warto poświęcić w tym artykule parę zdań dla wyjaśnienia czym właściwie jest ta gra i dlaczego jest ona taka super? Patrząc na samą grę, czy też oglądając screenshoty lub gameplay’e samej gry można wszakże odnieść odwrotne wrażenie. Grafika oraz dźwięki w grze wyglądając dosyć – cóż, prymitywnie! Grafika przypomina produkcje rodem z czasów lat ’80-tych i bardzo wczesnych lat ’90-ty, gdzie królowały 8-bitowe konsole i komputery. Dlatego też tym bardziej dziwić może kogoś niezaznajomionego z grą prostota wyglądu. Nie wspominając o podobnych odgłosach, czy efektach specjalnych w grze – nie ma tutaj absolutnie szału.
Aczkolwiek to, co sprawia iż Minecraft jest grą wyjątkową, to nie fakt jej grafiki (czy raczej właśnie braku dobrej grafiki), czy oprawy, lecz świat kwadratowych możliwości, który drzemie w tej grze! Tak, dokładnie – świat kwadratowych możliwości. Kwadratowych, gdyż gra składa się z niejako kwadratowych bloków – wszystko w tej grze, jeśli pod uwagę weźmiemy teren: ziemia, góry, drzewa etc – składa się z bloków, klocków etc. Nawet przedmioty w grze, czy potwory, moby, zwierzęta – wszystkie zachowane są w konwencji kwadracików. Poznając zatem coraz lepiej grę zaczynamy rozumieć, iż stworzenie jej z kwadratów nie wynikało z nieumiejętności programistycznych autora, lecz było doskonale przemyślanym, celowym zabiegiem. Gdyż gra Minecraft pozwala budować nam i dowolnie kreować świat właśnie za pomocą tych klocków! Można by rzecz, iż Minecraft to tak naprawdę ogromna arena pełna klocków. Właściwie jest to określenie ograniczające strukturę owej gry, gdyż w przypadku klocków mamy już gotowe elementy, które następnie możemy składać. Tutaj natomiast możemy wydobyte, zebrane, zdobyte klocki, czyli: skały, minerały, rudy żelaza, złota, diamenty, kamień, drewno etc – dowolnie przerabiać na wzór tego, czego doświadczamy w realnym świecie. I tak drewno możemy przerobić na deski, kamień na brukowiec, rudy złota, na sztabki złota, z piasku możemy stworzyć szkło itd. I mało tego! Możemy oprócz tego kolorować bloki, przerabiać itd. I na blokach gra się nie kończy, gdyż oprócz cech typowych dla otwartego świata, znanych z gier sandboxowych możemy tutaj wytwarzać nowe przedmioty, zdobywać doświadczenie, enchantować – ulepszać broń i zbroje oraz wiele, wiele innych możliwości! Dlatego też można powiedzieć, iż Minecraft to doprawdy świat kwadratowych możliwości.
Nadesłał:
vartoy
|